Instrukcja obsługi programu do monitoringu wideo - Ferro CCTV™
Copyright © 2000 - 2011 FERRO Software. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Informacje zawarte w tym dokumencie mogą ulec zmianie bez ostrzeżenia. Nazwy innych produktów i firm wzmiankowane w tym dokumencie są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami handlowymi odnośnych firm lub właścicieli tychże znaków towarowych.
Oprogramowanie NVR do monitoringu wideo z obsługą kamer IP, USB i kart DVR/TV
Ferro CCTV™ to uniwersalny program do obsługi kamer cyfrowych i analogowych, dzięki któremu małym kosztem zbudujesz własny system monitoringu wideo. Zabezpieczysz mieszkanie, działkę lub samochód pozostawiony na parkingu.
Możesz zdalnie kontrolować własną firmę, magazyn, sklep lub biuro. Program Ferro CCTV™ to profesjonalna ochrona Twojego mienia.
Podgląd obrazu z kamer i nagrywanie
Ferro CCTV™ pozwala oglądać obraz z dziewięciu kamer i odsłuchiwać dźwięk z dziewięciu mikrofonów.
Obrazy i dźwięki mogą być równocześnie zapisywane na dyskach twardych komputera. Stosowany format zapisu - Windows Media Video - wykorzystuje wydajny algorytm kompresji MPEG-4, który eliminuje konieczność stosowania zewnętrznych kodeków (DivX, XVid, H.264).
Detekcja ruchu i detekcja dźwięku
Ferro CCTV jest wyposażony w detektor ruchu i detektor dźwięku, które włączają nagrywanie tylko wtedy, gdy obiekt znajdujący się w kadrze kamery porusza się lub gdy w pobliżu mikrofonu słychać rozmowę. Dzięki temu,
zapisany materiał audiowizualny zawiera tylko te fragmenty, w których "coś się dzieje". W ten sposób zaoszczędzisz miejsce na dysku oraz szybciej przejrzysz pliki z nagraniami.
Detekcja działa również z kamerami, które nie posiadają wbudowanych detektorów.
|
Konsola programu Ferro CCTV™ - podgląd obrazu z kamer
|
Oszczędność miejsca na dysku
Ze względu na oszczędności przy zapisie wynikające z zastosowania wydajnej kompresji, zapisu poklatkowego oraz stosowania detektorów, możesz przechowywać w komputerze nagrania przez wiele miesięcy.
Kiedy zacznie brakować przestrzeni dyskowej, program sam zwolni miejsce, usuwając najstarsze nagrania. Monitorowanie może się odbywać przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Wystarczy tylko uaktywnić opcję automatycznego włączania zapisu po uruchomieniu komputera.
Zabezpieczenie dostępu do programu
Dostęp do programu można zabezpieczyć za pomocą hasła lub poprzez ukrycie jego okna głównego. Ukryty program działa "w tle", ale jest niewidoczny dla innych użytkowników komputera.
Obsługa różnych kamer i kart DVR
Jako źródło sygnału można stosować popularne kamery internetowe podłączane do komputera poprzez port USB,
kamery IP wpinane do sieci LAN (kamery sieciowe), bezprzewodowe kamery IP korzystające z sieci WiFi,
wielokanałowe karty DVR lub karty telewizyjne.
Znacznik czasowy
Do obrazu z każdej kamery dodawany jest znacznik czasowy (data i godzina), który pozwala ustalić, kiedy zarejestrowane zdarzenie miało miejsce. Obok znacznika może być wyświetlany dowolny tekst wprowadzony przez użytkownika (np. opis kadru). Umiejscowienie napisu i jego wygląd można zmieniać ustawiając kursor w wybranym miejscu ekranu i wybierając kolor, rozmiar i rodzaj czcionki.
Synchroniczne odtwarzanie nagrań
Nagrania można przeglądać na stacjonarnym odtwarzaczu DVD lub w komputerze, przy pomocy dowolnego odtwarzacza wideo (Windows Media Player, Ferro Cyfrowy Magnetowid).
Najwygodniej jednak przeglądać nagrania we wbudowanym w program odtwarzaczu, który wyświetla zsynchronizowany obraz z wszystkich kamer. Suwak przewijania odzwierciedla czas zarejestrowania materiału, a przyciski "do przodu" i "do tyłu" pozwalają na przewinięcie nagrania do punktu, w którym coś się działo (nastąpiła detekcja ruchu lub dźwięku).
Stop-klatki i zoom cyfrowy
Zarówno w trybie monitorowania, jak i w trybie odtwarzania nagrań można wykonywać tzw. stop-klatki. Uchwycony w danym momencie obraz można zapisać do pliku, wydrukować lub otworzyć w edytorze obrazów.
Oba tryby posiadają także możliwość przybliżania obrazu (zoom) nawet, jeśli stosujemy kamery, które nie posiadają tego typu funkcji.
Podgląd zdalny (strumieniowanie)
Program Ferro CCTV posiada wbudowany serwer multimediów, który udostępnia obraz i dźwięk z wybranych kamer w sieci komputerowej. Podgląd strumieni audio-video może odbywać się poprzez sieć lokalną lub Internet. Strumień emitowany jest w popularnym formacie ASF/WMV.
Można go odtwarzać w dowolnym programie obsługującym ten format, np.: Windows Media Player (system Windows), VLC media player (systemy Windows, Linux, Mac OS), MPlayer (systemy Windows, Linux, Mac OS).
Poniżej znajduje się kilka zrzutów ekranowych z programu:
|
Pobierz program » |
|
Kup teraz » |
|
|
Kliknij Pobierz, aby pobrać bezpłatną wersję programu Ferro CCTV™ Wersja bezpłatna (free) pozwala na obsługę tylko jednej kamery. |
|
Kliknij Zamów teraz i wybierz z ilu kamer chcesz korzystać. Następnie wypełnij formularz i wyślij zamówienie. |
Nasze pozostałe programy
Ferro Backup System - rozwiązanie do archiwizacji i backupu danych dla firm i instytucji
Wykonaj kopię zapasową danych przechowywanych na komputerach podłączonych do Twojej sieci firmowej
1. Sterowanie
Karta Sterowanie w trybie monitorowania daje możliwość wykonywania podstawowych czynności związanych z monitoringiem oraz zawiera informacje na temat najważniejszych parametrów działania programu i systemu operacyjnego.
W zależności od wybranych ustawień, w oknie podglądu może być wyświetlany obraz z wszystkich dziewięciu kamer, z kamer od pierwszej do czwartej lub od piątej do ósmej.
Obraz z każdej kamery może być też wyświetlany osobno.
Podgląd z kamer może być wyświetlany w oknie lub na pełnym ekranie.
Podgląd obrazu z kamer wideo
Opis dostępnych poleceń:
- Tryby - przełączanie trybu działania programu
- Monitorowanie
- Odtwarzanie nagrań
- Kamera
- 1 - podgląd z kamery nr 1. Klawisz skrótu: 1
- 2 - podgląd z kamery nr 2. Klawisz skrótu: 2
- 3 - podgląd z kamery nr 3. Klawisz skrótu: 3
- 4 - podgląd z kamery nr 4. Klawisz skrótu: 4
- 5 - podgląd z kamery nr 5. Klawisz skrótu: 5
- 6 - podgląd z kamery nr 6. Klawisz skrótu: 6
- 7 - podgląd z kamery nr 7. Klawisz skrótu: 7
- 8 - podgląd z kamery nr 8. Klawisz skrótu: 8
- 9 - podgląd z kamery nr 9. Klawisz skrótu: 9
- 1-4 - podgląd obrazu z kamer od 1 do 4. Klawisz skrótu: D
- 5-8 - podgląd obrazu z kamer od 5 do 8. Klawisz skrótu: F
- 1-9 - podgląd obrazu z kamer od 1 do 9. Klawisz skrótu: A
- Przechwytywanie
- Czas - wyświetla informacje na temat długość nagrania
- Start - uruchamia przechwytywanie. Nagrywanie lub strumieniowanie będzie realizowane tylko dla tych kamer, dla których została uaktywniona opcja przechwytywania
- Zdjęcie - wykonuje stop-klatkę bieżącego obrazu
- Stop - zatrzymuje przechwytywanie
- Statystyki
- CPU - aktualne użycie procesora przez program
- RAM - aktualne użycie pamięci fizycznej przez program
- Dysk - aktualna szybkość zapisu danych przez program na dyskach twardych
- Pliki - liczba zapisywanych plików
- Sieć - aktualna szybkość wysyłania danych poprzez wszystkie interfejsy sieciowe wyliczany zbiorczo dla całego systemu operacyjnego
- Połącz. - liczba podłączonych klientów do strumienia podglądu zdalnego (strumieniowania)
- Miejsce na dysku - wyświetla poziom zajętości dla pierwszych trzech dysków twardych wykorzystywanych do zapisu nagrań
- Powiększenie - grupa przycisków służących do sterowania powiększeniem obrazu z kamer (zoom)
- (+) - Przybliżenie. Klawisz skrótu: Num +
- (--) - Oddalenie. Klawisz skrótu: Num -
2. Ustawienia kamer
Karta Ustawienia kamer służy do wyboru źródeł przechwytywania oraz formatów dla strumieni audio i wideo. Można uaktywnić nagrywanie, skonfigurować detektory ruchu i dźwięku, ustawić jakość nagrania oraz miejsce zapisu plików.
Dla każdej kamery można włączyć znacznik czasowy i określić parametry jego wyświetlania. Ustawienia kamer można modyfikować tyko przy wyłączonym przechwytywaniu (karta Sterowanie).
Ustawienia kamer
Opis dostępnych poleceń:
- Kamera - umożliwia wybranie kamery do zmiany ustawień. Wszystkie poniższe ustawienia będą się odnosiły do wybranej kamery
- Profil - umożliwia resetowanie i kopiowanie ustawień pomiędzy profilami
- Detekcja - informuje o wykryciu ruchu lub dźwięku. Wykrycie ruchu lub dźwięku jest również sygnalizowane żółtą ramką otaczającą obraz z kamery
Opis dostępnych opcji:
Profil kamery
- Kamera aktywna - aktywuje lub deaktywuje profil kamery
Źródło sygnału
- Wideo
- Aktywne - aktywuje lub deaktywuje strumień wideo
- Urządzenie - kamera USB, karta DVR, karta wideo, karta TV lub kamera sieciowa (IP), z którego ma być przechwytywany obraz. Jeśli to pole nie zawiera żadnych pozycji, należy sprawdzić czy urządzenie jest poprawnie zainstalowane w systemie, czy jest ono podłączone do komputera i czy nie jest używane przez inny program. Zobacz też: Lista obsługiwanych kamert i kart DVR
- [...] Właściwości urządzenia - umożliwia zmianę ustawień danego urządzenia. Zobacz też: Konfigurowanie kamery sieciowej
- Format - rozmiar przechwytywanego obrazu. Im większe wymiary, tym lepszy obraz, ale też większe obciążenie procesora i większe pliki przy zapisie strumienia na dysku
- FPS - szybkość przechwytywania obrazu wyrażona w klatkach na sekundę (ang. Frames per Second). Im wyższy FPS, tym płynniejszy obraz, ale też większe obciążenie procesora i większe pliki przy zapisie strumienia na dysku. Przy większej liczbie kamer, zaleca się ograniczenie wartości tego parametru do ok. 10 kl./s
- System TV - standard telewizji analogowej. Ustawienie to ma zastosowanie w przypadku kamer analogowych podłączonych do kart DVR. Pozwala określić w jakim systemie pracuje kamera (PAL, NTSC, etc.). Ustawienie niewłaściwego systemu telewizyjnego może powodować, że obraz z kamery będzie niestabilny.
- Audio
- Aktywne - aktywuje lub deaktywuje strumień audio
- Urządzenie - mikrofon wbudowany w kamerę lub mikrofon podłączony do karty dźwiękowej, z którego ma być przechwytywany dźwięk. Jeśli to pole nie zawiera żadnych pozycji, należy sprawdzić czy urządzenie jest poprawnie zainstalowane w systemie i czy jest ono podłączone do komputera.
- [...] Właściwości urządzenia - umożliwia zmianę ustawień danego urządzenia
- Format - częstotliwości próbkowania dźwięku. Aktualna wersja nie umożliwia zmiany tego parametru (stosowany jest domyślny format urządzenia)
Podgląd i odsłuch
- Obraz - włącza lub wyłącza podgląd na żywo obrazu z kamery. Jeżeli program wykorzystywany jest tylko do rejestracji nagrań, można wyłączyć podgląd obrazu na żywo, aby zmniejszyć obciążenie procesora.
- Proporcje - skalowanie obrazu (Automatyczne, 4:3, 16:9)
- Dźwięk - włącza lub wyłącza odsłuch na żywo dźwięku z mikrofonu. Wyłączenie odsłuchu pozwala wyeliminować efekt echa, jeśli głośniki są ustawione blisko mikrofonu.
- Głośność - regulacja głośności odsłuchu z mikrofonu. Ustawienie głośności odsłuchu nie jest związane z siłą dźwięku przy zapisie nagrania do pliku. Głośność nagrywania jest ustawiana automatycznie.
- Zdalny - włącza lub wyłącza podgląd zdalny (strumieniowanie). Po włączeniu podglądu zdalnego program działa jako serwer multimediów i udostępnia obraz i dźwięk z kamery w sieci komputerowej w formacie ASF. Szczegółowe informacje: Wskazówki dotyczące udostępniania strumienia w sieci (strumieniowania)
- Port połączenia - port TCP, na którym program udostępnia strumień multimedialny z kamery.
Przechwytywanie
Przechwytywanie pozwala na rejestrację nagrań na dysku komputera, przesyłanie obrazu z kamer na serwer FTP i wysyłanie zdjęć z kamer na wskazany adres e-mail. Przy włączonej detekcji ruchu lub dźwięku przechwytywanie jest realizowane tylko wtedy, gdy detektor jest aktywny (podczas poruszania się obiektu w kadrze kamery).
Przechwytywanie uruchamiane jest przyciskiem START znajdującym się na karcie Sterowanie
- Zapis na dysku - uaktywnia lub dezaktywuje zapis do pliku
- Ścieżka - ścieżka do katalogu, w którym mają być zapisywane nagrania. Nazwy plików mają następujący format: rok-miesiąc-dzień-[Kamera-NR]-godzina-minuta-sekunda.wmv
- Jakość - określa jakość obrazu i dźwięku zapisywanego do pliku lub udostępnianego w sieci komputerowej. Dostępne są następujące wartości:
- Doskonała - bitrate 2 Mb/s (ok. 900 MB/godz.)
- Wysoka - bitrate 1 Mb/s (ok. 450 MB/godz.)
- Średnia - bitrate 500 kb/s (ok. 200 MB/godz.)
- Niska - bitrate 250 kb/s (ok. 100 MB/godz.)
- Słaba - bitrate 100 kb/s (ok. 40 MB/godz.)
- Wysyłanie na FTP (tylko wersje Std i Pro) - uaktywnia lub dezaktywuje przesyłanie obrazu z kamery na serwer FTP w formacie JPG. Funkcja ta umożliwia publikację obrazu z kamery na stronie WWW oraz archiwizację sekwencji plików JPG na serwerze FTP.
- Połączenie - wyświetla bieżące ustawienia połączenia z serwerem FTP. Przycisk TEST pozwala sprawdzić czy ustawienia są poprawne.
- Serwer FTP - adres serwera FTP, np. ftp.test.com
- Ścieżka - katalog na serwerze FTP, w którym ma być zapisywany plik JPG. Znak / określa katalog główny (root). Podany katalog musi istnieć.
- Nazwa pliku - nazwa pliku JPG, pod jaką będzie zapisywany bieżący obraz z kamery, np. kamera_1.jpg.
- Użytkownik - nazwa użytkownika. Wskazany użytkownik musi posiadać prawa do zapisu, modyfikacji i usuwania plików na serwerze FTP.
- Hasło - hasło dostępu
- Częstotliwość - określa jak często wykonywać zdjęcie obrazu z kamery i przesyłać je na serwer. Mniejsze wartości pozwalają uzyskać płynniejszy obraz z kamery (publikowany na stronie WWW), ale bardziej obciąża sieć (upload) i komputer.
- Archiwizacja - po włączeniu tej opcji program pozostawia na serwerze FTP określoną liczbę kolejnych plików JPG. Pozwala to na zachowanie sekwencji zdjęć z kamery, nawet jeśli komputer lub kamera ulegnie zniszczeniu lub kradzieży.
Funkcja ta działa w następujący sposób: przed wgraniem na serwer nowego obrazu JPG, nazwa poprzedniego pliku JPG znajdującego sie już na serwerze FTP jest zmieniana na nazwę w formacie "back_[DATA-GODZINA]_[ORYGINALNA_NAZWA_PLIKU]". Jeśli liczba plików o nazwach w podanym formacie jest większa od liczby określonej parametrem Archiwizacja, program usuwa z serwera FTP nadmiarowe pliki zaczynając od najstarszych.
- Wysyłanie na e-mail (tylko wersje Std i Pro) - uaktywnia lub dezaktywuje wysyłanie obrazu z kamery na skrzynkę e-mail w formacie JPG. Funkcja ta, szczególnie w połączeniu z detekcją ruchu, pozwala na poinformowanie użytkownika o zaistniałej sytuacji za pomocą wiadomości e-mail. Podobnie jak funkcja archiwizacji na serwerze FTP, funkcja ta może też służyć jako dodatkowe zabezpieczenie w przypadku kradzieży lub zniszczenia kamery lub komputera.
- Połączenie - wyświetla bieżące ustawienia połączenia z serwerem poczty wychodzącej (SMTP). Przycisk TEST pozwala sprawdzić czy ustawienia są poprawne.
- Adres e-mail - adres skrzynki pocztowej
- Serwer SMTP - adres serwera poczty wychodzącej, np. poczta.neostrada.pl
- Port - port połączenia z serwerem SMTP. Standardowe porty dla usługi SMTP to: 25, 587 lub 465.
- Użytkownik - nazwa użytkownika skrzynki pocztowej
- Hasło - hasło dostępu
- Częstotliwość - określa jak często wykonywać zdjęcie obrazu z kamery i przesyłać je na serwer. Mniejsze wartości pozwalają uzyskać płynniejszy obraz z kamery, ale bardziej obciąża sieć (upload) i komputer.
- Agregacja - włącza lub wyłącza wysyłanie plików JPG w paczkach. Przy wyłączonej agregacji każde zdjęcie wysyłane jest w osobnej wiadomości e-mail. Aby zmniejszyć liczbę otrzymywanych wiadomości, można włączyć agregację.
Po włączeniu tej opcji wiadomość e-mail zostanie wysłana dopiero po wykonaniu określonej liczby zdjęć. Zdjęcia dołączane są do wiadomości e-mail w formie załącznika (pliki JPG).
Detekcja i alarm
Wbudowane w program algorytmy wykrywające ruch i dźwięk pozwalają na automatyczne włączenie przechwytywania lub wzbudzenie alarmu. Funkcja ta działa także w przypadku kamer, które nie mają wbudowanych sprzętowych detektorów. Jeśli kamera posiada lepszy detektor (np. taki, który pozwala określić strefy detekcji), może on być wykorzystywany razem z detektorem zaimplementowanym w programie.
Przechwytywanie uruchamiane jest przyciskiem START znajdującym się na karcie Sterowanie. Przy włączonej detekcji, plik wyjściowy tworzony jest zawsze, jednak dane zapisywane są do pliku tylko w przypadku wykrycia ruchu lub dźwięku.
- Detekcja ruchu - włącza lub wyłącza detektor ruchu. Po przekroczeniu ustalonej wartości progowej wzbudza alarm i aktywuje zapis do pliku, wysyłanie obrazu na serwer FTP lub wysyłanie wiadomości e-mail
- Czułość - pozwala określić próg detekcji ruchu. Mniejsze wartości (wskaźnik w lewo) zwiększają czułość detektora; większe wartości (wskaźnik w prawo) zmniejszają czułość detektora. Czułość należy wyregulować tak, aby przy statycznym obrazie nie była zgłaszana detekcja
- Detekcja dźwięku - włącza lub wyłącza detektor dźwięku. Po przekroczeniu ustalonej wartości progowej wzbudza alarm i aktywuje zapis do pliku, wysyłanie obrazu na serwer FTP lub wysyłanie wiadomości e-mail
- Czułość - pozwala określić próg natężenia dźwięku. Mniejsze wartości (wskaźnik w lewo) zwiększają czułość detektora; większe wartości (wskaźnik w prawo) zmniejszają czułość detektora. Czułość należy wyregulować tak, aby podczas ciszy (tylko szum tła) nie była zgłaszana detekcja
- Alarm wizualny - wyświetla kolorową ramkę wokół okna podglądu z kamery
- Kolor ramki - kolor ramki sygnalizującej detekcję
- Alarm dźwiękowy - generuje sygnał dźwiękowy
- Dźwięk WAV - nazwa pliku WAV lub nazwa dźwięku systemowego sygnalizującego detekcję
Wyświetlanie
- Znacznik czasu
- Włączony - włącza lub wyłącza, tzw. znacznik czasu. Znacznik czasu zawiera aktualną datę i godzinę oraz opcjonalnie dodatkowy tekst
- Położenie (X/Y) - określa umiejscowienie znacznika czasu wkomponowanego w obraz. Wartości położenia można wpisywać bezpośrednio do odpowiednich pół edycyjnych lub ustawiając kursor w wybranym miejscu obrazu w oknie podglądu, przytrzymując lewy klawisz myszy
- Czcionka - określa nazwę czcionki
- Rozmiar - rozmiar znacznika czasowego
- Kolor czcionki - kolor czcionki znacznika czasowego. Jeżeli znacznik rysowany jest bez tła, najlepiej używać kolorów o wysokim kontraście w stosunku do obrazu z kamery
- Kolor tła - kolor podkładu rysowanego pod znacznikiem czasowym. Ustawienie koloru na "Przeźroczysty" wyłącza rysowanie podkładu
- Opis widoku - umożliwia określenie tekstu, który ma być dodawany do znacznika czasowego. W większości wypadków opcję wykorzystuje się do opisu miejsca usytuowania kamery lub opisu kadru
Sterowanie kamerą
- Regulacja obiektywu - włącza lub wyłącza sterowanie obiektywem kamery przez program. Jeżeli kamera nie daje możliwości ręcznej regulacji danego parametru, opcja regulacji będzie nieaktywna.
- Ekspozycja - określa ustawienie ekspozycji wyrażonych sekundach jako logarytm o podstawie 2. Przykładowo: wartość ekspozycji -3 = 1/8 s; -2 = 1/4 s; 1 = 2 s; 2 = 4s, itd.
- Przysłona - określa ustawienie przesłony wyrażone w jednostce f stop * 10
- Ogniskowa - określa ustawienie ogniskowej wyrażone w milimetrach jako dystans do idealnie wyostrzonego obiektu. Zakres uzależniony od parametrów sprzętu.
- Sterowanie PTZ - włącza lub wyłącza sterowanie obrotem kamery i teleobiektywem (pan, tilt, zoom)
- (Wyłącz) - sterowanie wyłączone
- Tylko analogowe - sterowanie PTZ realizowane przez wbudowany układ kamery
- Tylko cyfrowe - sterowanie PTZ realizowane przez program. W tym trybie program wykorzystuje nadmiarowe piksele matrycy i algorytmy cyfrowego powiększania obrazu
- Analogowe + cyfrowe - sterowanie odbywa się analogowo. Jeśli układ sterowania wbudowany w kamerę nie może zrealizować zadania (np. po osiągnięciu wartości granicznej), program automatycznie aktywuje sterowanie cyfrowe.
2a) Konfiguracja kamery sieciowej (kamery IP)
Po ustawieniu urządzenia wideo na "Ferro Network Camera" i kliknięciu przycisku "[...]" zostanie wyświetlone okno konfiguracji kamery sieciowej (rys. poniżej).
W oknie tym należy podać adres IP kamery lub jej nazwę sieciową. Może to być kamera podłączona do sieci kablem ethernet lub kamera Wi-Fi korzystająca z łączności radiowej. Kamera może pracować w sieci lokalnej (LAN) lub w sieci Internet.
Kamera musi udostępniać obraz w formacie JPEG lub M-JPEG.
Opis dostępnych opcji:
- Adres IP lub nazwa sieciowa kamery - określa adres IP lub nazwę DNS kamery. Dostęp do kamery odbywa się za pośrednictwem protokołu HTTP.
- Port połączenia - numer portu, na którym działa kamera. Port domyślny: 80 (HTTP)
- Nazwa użytkownika - nazwa konta użytkownika kamery. Puste pole oznacza logowanie anonimowe.
- Hasło dostępu - hasło dostępu do konta
- Format kodowania sygnału - określa format kompresji lub format strumienia wideo. Po ustawieniu tego parametru na "Wybór automatyczny" program stara się wykryć i ustawić odpowiedni format.
Jeśli program nie może automatycznie ustawić odpowiedniego formatu, należy ręcznie wpisać pełną ścieżkę do strumienia wideo w formacie: /[ŚCIEŻKA]/[PLIK], np.:
- /jpg/image.jpg
- /cgi-bin/video.jpg
- /snapshot.cgi
- /live/mjpeg
Konfiguracja kamery IP
Większość kamer sieciowych wymaga, aby przy połączeniu wprowadzić nazwę użytkownika i hasło dostępu. Dane potrzebne do uwierzytelnienia oraz adres URL powinny znajdować się w instrukcji obsługi kamery.
Parametry takie jak: wymiary obrazu, format i stopień kompresji należy ustawić poza programem, bezpośrednio w panelu sterowania kamery. Panelu sterowania kamery dostępny jest zazwyczaj po wpisaniu adresu IP lub nazwy kamery w przeglądarce internetowej.
Aby ograniczyć wykorzystanie łącza sieciowego oraz użycie procesora, można zmniejszyć wartość parametru FPS znajdującego się na karcie Ustawienia kamer w sekcji Źródło sygnału | Wideo.
Retransmisja MJPEG HTTP
Program obsługuje wyłącznie strumień M-JPEG poprzez protokół HTTP. Jeśli kamera wysyła strumień w innym formacie (np. H.264, MPEG4) lub poprzez inny protokół (np. RTP, RTSP), bezpośredni odbiór nie będzie możliwy.
W takim wypadku należy zastosować dodatkowy program (np. VLC), który będzie przeprowadzał retransmisję -
będzie odbierał strumień w jednym formacie i wysyłał go w formacie M-JPEG za pomocą protokołu HTTP. Retransmisja może być wykonywana na tym samym komputerze, na którym działa program Ferro CCTV lub na innym komputerze.
Przykład 1 - nadawanie strumienia MJPEG (zrzut ekranu komputera) poprzez protokół HTTP
vlc -vvv screen:// :sout=#transcode{vcodec=MJPG,vb=800,scale=1}:
duplicate{dst=std{access=http{mime=multipart/x-mixed-replace},mux=mpjpeg,dst=:80/cgi-bin/mjpeg}}
2b) Podgląd zdalny (strumieniowanie)
Strumieniowanie daje możliwość zdalnego podglądu obrazu i odsłuchu dźwięku z kamer sieciowych (IP), kamer internetowych (USB) lub kamer analogowych (karty DVR).
Po uaktywnieniu opcji Podgląd zdalny program działa jako serwer multimediów i udostępnia obraz i dźwięk z kamer na portach TCP o numerach od 8081 (pierwsza kamera) do 8089 (dziewiąta kamera).
Dostęp do tych strumieni można uzyskać z dowolnego komputera stacjonarnego, laptopa lub urządzenia PDA podłączonego do sieci komputerowej (LAN lub Internet).
Komputer, na którym chcemy mieć podgląd, musi być wyposażony w odpowiedni program do odtwarzania strumienia multimedialnego w formacie ASF/WMV, np.:
- Windows Media Player (system Windows)
- VLC media player (systemy Windows, Linux, Mac OS)
- MPlayer (systemy Windows, Linux, Mac OS)
Zdalny podgląd na żywo w programie VLC Media Player
Aby wyświetlić obraz z kamery na komputerze zdalnym, należy uruchomić odtwarzacz multimedialny, wybrać polecenie Plik | Otwórz adres URL i wpisać nazwę protokołu, adres IP komputera lub jego nazwę sieciową i numer portu TCP, np.:
- mms://192.168.0.77:8081 (podgląd z kamery nr 1)
- mms://192.168.0.77:8082 (podgląd z kamery nr 2)
- mms://DEUTER:8083 (podgląd z kamery nr 3)
- mms://DEUTER:8084 (podgląd z kamery nr 4)
Adres IP komputera oraz numer portu TCP dla danej kamery można odczytać w karcie "Narzędzia | Ustawienia kamer" w polu "Podgląd i odsłuch | Zdalny | TEST"
Komputery wyposażone w więcej niż jedno urządzenie sieciowe (karta sieciowa, modem) posiadają kilka adresów sieciowych. Każdy z tych adresów może być wykorzystany do nawiązania połączenia.
Przykładowo: komputer może mieć adres IP w sieci lokalnej (adres IP interfejsu karty sieciowej) 192.168.1.1 i adres IP w sieci Internet (adres IP interfejsu modemu lub adres IP routera połączonego z siecią Internet) 83.76.1.2.
Aby odebrać strumieniowany sygnał z komputera podłączonego do tej samej sieci lokalnej, należy podać pierwszy adres IP (adres interfejsu karty sieciowej);
aby połączyć się z komputera podpiętego do sieci Internet, należy podać drugi adres IP (adres interfejsu modemu). Poniżej znajduje się dokładniejszy opis sposobu odbioru sygnału poprzez Internet.
Udostępnianie obrazu i dźwięku z kamery w sieci LAN lub sieci Internet
Dostęp do serwera* podłączonego do Internetu za pomocą modemu
1) Jeżeli serwer jest podłączony do Internetu za pomocą modemu, do odbioru strumienia potrzebna jest znajomość adresu IP przydzielonego przez dostawcę Internetu do serwera. Adres ten można odczytać w ustawieniach połączenia modemowego (Panel sterowania | Połączenia sieciowe | Właściwości połączenia z siecią Internet) lub wchodząc z serwera na stronę: Jaki jest mój adres IP w sieci Internet ?
2) Aby uzyskać dostęp do serwera* znając jego adres IP, należy jeszcze odblokować porty TCP, na których będzie udostępniany podgląd. W tym celu należy przejść do Panelu sterowania | Zapora systemu Windows i odblokować porty TCP od numeru 8081 do 8089. Jeżeli w serwerze jest zainstalowane dodatkowe oprogramowanie typu firewall (lub program antywirusowy z funkcją zapory ogniowej), w nim również należy wyłączyć blokowanie połączeń przychodzących na porty TCP 8081-8089.
Dostęp do serwera* podłączonego do Internetu poprzez router
1) Jeżeli serwer jest podłączony do Internetu poprzez router, do odbioru strumienia potrzebna jest znajomość adresu IP przydzielonego przez dostawcę Internetu do routera. Adres ten można odczytać w panelu sterowania routera lub wchodząc z serwera na stronę: Jaki jest mój adres IP w sieci Internet ?
2) Aby uzyskać dostęp do routera znając jego adres IP, należy jeszcze odblokować odpowiednie porty TCP. W tym celu należy przejść do panelu sterowania routera i odblokować porty TCP od numeru 8081 do 8089 (opcja "Security", "Firewall" lub "Zapora ogniowa").
3) Router należy skonfigurować tak, aby połączenia przychodzące na porty TCP 8081-8089 były przekierowywane do serwera (adres interfejsu karty sieciowej serwera). Tego typu konfigurację należy wykonać w panelu sterowania routera (opcja "NAT" lub "Port Forwarding").
4) Ostatni krok polega na odblokowaniu portów TCP na serwerze. W tym celu należy przejść do Panelu sterowania | Zapora systemu Windows i odblokować porty TCP od numeru 8081 do 8089. Jeżeli w serwerze jest zainstalowane dodatkowe oprogramowanie typu firewall (lub program antywirusowy z funkcją zapory ogniowej), w nim również należy wyłączyć blokowanie połączeń przychodzących na porty TCP 8081-8089.
Dynamiczny adres IP przydzielany przez dostawcę Internetu
Jeżeli dostawca Internetu przydziela dynamiczne adresy IP, oznacza to, że co pewien czas połączenie z internetem jest resetowane i przydzielany jest nowy (losowy) adres IP. W takiej sytuacji, aby mieć możliwość stałego podglądu do obrazu z kamer strumieniowanych przez serwer, należy skorzystać z usługi sieciowej Dynamic DNS (DDNS) lub zestawić wirtualną sieć prywatną (VPN - ang. Virtual Private Network).
Listę firm świadczących usługi DDNS można znaleźć na stronie DynSite. Najbardziej popularne to: www.dyndns.org i www.tzo.com.
Wirtualną sieć prywatną można łatwo utworzyć przy pomocy aplikacji Hamachi.
Obciążenie sieci podczas strumieniowania
Obciążenie pasma sieciowego podczas strumieniowania uzależnione jest od wybranej jakości przechwytywania, liczny strumieni (kamer, dla których włączono strumieniowanie) i liczby użytkowników zdalnych korzystających z strumieniowania.
W zależności od wersji programu z serwerem może się połączyć w tym samym czasie maksymalnie dwóch użytkowników (wersje Home i Standard) lub 50 użytkowników (wersja Pro). Jeżeli żaden z użytkowników zdalnych nie jest połączony z serwerem, dane nie są przesyłane przez sieć.
Aktualny transfer można kontrolować w programie Ferro CCTV na karcie Sterowanie w polu Statystyki.
Zabezpieczenie dostępu do strumienia
Dostęp do strumieni nie jest chroniony hasłem. Wszyscy użytkownicy sieci, którzy mają dostęp do serwera* i znają jego adres IP, mogą uzyskać dostęp do obrazu z kamer.
Aby dostęp do strumieni mieli tylko wybrani użytkownicy, należy udostępniać strumienie tylko w zabezpieczonych wirtualnych sieciach prywatnych (VPN).
Dostęp do serwera* na portach TCP 8081-8089 dla połączeń przychodzących z innych sieci należy zablokować za pomocą zapory sieciowej (Firewall).
* "serwer" - komputer z uruchomionym i skonfigurowanym do udostępniania strumienia w sieci programem Ferro CCTV
III. Tryb: Odtwarzanie nagrań |
1. Sterowanie
Karta Sterowanie w trybie odtwarzania daje możliwość określenia zakresu odtwarzania, uruchamiania i zatrzymywania odtwarzania, przewijania nagrania do określonego miejsca.
W zależności od wybranych ustawień, w oknie podglądu może być wyświetlany obraz z wszystkich dziewięciu kamer, z kamer od pierwszej do czwartej lub od piątej do ósmej.
Obraz z każdej kamery może być też wyświetlany osobno.
Podgląd z kamer może być wyświetlany w oknie lub na pełnym ekranie.
Odtwarzanie zarejestrowanego materiału
Jeżeli suwak osi czasu wskazuje na okres, kiedy kamera była wyłączona, zamiast obrazu z kamery jest wyświetlany napis informujący o braku nagrania z określonego terminu.
Opis dostępnych poleceń:
- Tryby - przełączanie trybu działania programu
- Monitorowanie
- Odtwarzanie nagrań
- Kamera
- 1 - podgląd z kamery nr 1. Klawisz skrótu: 1
- 2 - podgląd z kamery nr 2. Klawisz skrótu: 2
- 3 - podgląd z kamery nr 3. Klawisz skrótu: 3
- 4 - podgląd z kamery nr 4. Klawisz skrótu: 4
- 5 - podgląd z kamery nr 5. Klawisz skrótu: 5
- 6 - podgląd z kamery nr 6. Klawisz skrótu: 6
- 7 - podgląd z kamery nr 7. Klawisz skrótu: 7
- 8 - podgląd z kamery nr 8. Klawisz skrótu: 8
- 9 - podgląd z kamery nr 9. Klawisz skrótu: 9
- 1-4 - podgląd obrazu z kamer od 1 do 4. Klawisz skrótu: D
- 5-8 - podgląd obrazu z kamer od 5 do 8. Klawisz skrótu: F
- 1-9 - podgląd obrazu z kamer od 1 do 9. Klawisz skrótu: A
- Odtwarzanie
- Początek odtwarzania - ustawia początek okresu na osi czasu
- Bieżący czas odtwarzania - wyświetla/zmienia datę i godzinę aktualnie oglądanego materiału
- Koniec odtwarzania - ustawia koniec okresu na osi czasu
- Główny suwak przewijania - przewija nagranie do określonego miejsca
- Zdjęcie - wykonuje stop-klatkę bieżącego obrazu
- Szybkość odtwarzania - włącza lub wyłącza szybkie odtwarzanie
- Do przodu/Do tyłu - przewija nagranie do kolejnego punktu. Jeśli w programie podczas rejestrowania nagrań była włączona detekcja ruchu lub detekcja dźwięku, program przewija nagranie do kolejnego miejsca, kiedy został wykryty ruch lub dźwięk.
- Start - uruchamia odtwarzanie
- Stop - zatrzymuje odtwarzanie
- Lista zarejestrowanych zdarzeń - lista terminów, w których program wykrył ruch, dźwięk lub nastąpiło przełączenie nagrywania do nowego pliku. Po wybraniu określonego terminu program przewija nagranie w wybrane miejsce.
- Przewijanie precyzyjne - zawiera suwaki pozwalające na dokładne przewijanie nagrania względem bieżącej pozycji ustawionej głównym suwakiem przewijania. Suwaki wyskalowane są wg dób, godzin, minut i sekund.
Jeśli detekcja była wyłączona, program przewija nagranie do kolejnego pliku.
- Powiększenie - grupa przycisków służących do sterowania powiększeniem zarejestrowanego obrazu z kamer (zoom)
- (+) - Przybliżenie. Klawisz skrótu: Num +
- (--) - Oddalenie. Klawisz skrótu: Num -
IV. Opcje i polecenia obu trybów |
1. Widok
Karta zawiera polecenia służące do zmiany aktualnego sposobu wyświetlania okna programu.
Opis dostępnych poleceń:
- Widok
- Tryb kompaktowy - ukrywa wszystkie elementy okna głównego poza podglądem z kamer. Włączenie/wyłączenie tego trybu następuje również po dwukrotnym kliknięciu lewym klawiszem myszy w jedną z kart wstążki
- Zawsze na wierzchu - utrzymuje okno programu przed pozostałymi oknami
- Pełny ekran - wyświetla okno podglądu na pełnym ekranie. Włączenie/wyłączenie tego trybu następuje również po podwójnym kliknięciu lewym klawiszem myszy w obszarze obrazu z kamer. Klawisz skrótu: ALT + ENTER
- Polecenia
- Ukryj okno programu - ukrywa okno programu przed innymi użytkownikami komputera. Aby wyświetlić okno programu ponownie, należy zastosować skrót klawiaturowy zdefiniowany w karcie Ustawienia programu. Domyślny skrót: Ctrl + Shift + F8
2. Dziennik zdarzeń
Dziennik zdarzeń służy do sprawdzania poprawności działania programu, wyszukiwania przyczyn ewentualnych problemów i wyszukiwania informacji o wykrytej detekcji ruchu lub dźwięku. Na bieżąco można śledzić wszystkie generowane zdarzenia, takie jak: błędy, ostrzeżenia i informacje. Wszystkie zapisane zdarzenia można filtrować według typu zdarzenia oraz kamery, której dana informacja dotyczy.
Aby wyświetlić Dziennik zdarzeń, należy wywołać odpowiednie polecenie z karty Narzędzia lub kliknąć w pasek stanu znajdujący się na samym dole okna programu.
Lista zdarzeń zawiera następujące informacje:
- Typ zdarzenia (ikona) - rodzaj zdarzenia. Dostępne są trzy typy zdarzeń: błąd, ostrzeżenie, informacja
- Czas - data i godzina wygenerowania zdarzenia
- Kamera - numer kamery, z której pochodzi dane zdarzenie. Wpisy bez numeru kamery dotyczą całego programu
- Komunikat - opis zdarzenia
Dziennik zdarzeń
Opis dostępnych poleceń:
- Edycja
- Wyczyść - usuwa wszystkie wpisy. Dziennik zdarzeń można wyczyścić, jeśli program uruchamia się zbyt wolno.
- Zapisz - zapisuje wszystkie wpisy do pliku
- Zdarzenie (filtr) - określa, jakiego typu zdarzenia są wyświetlane. Możliwe opcje to: wszystkie, błędy, ostrzeżenia, informacje
- Kamera (filtr) - określa kamerę, której zdarzenia są wyświetlane.
Listę zdarzeń można filtrować według typu zdarzenia oraz kamery. Zdarzenia, które nie spełniają kryteriów uaktywnionego filtru lub filtrów nie są wyświetlane. Niezależnie jednak od stanu aktywności filtrów wszystkie zdarzenia są zawsze zapisywane w Dzienniku zdarzeń.
3. Ustawienia programu
W karcie Ustawienia programu można skonfigurować opcje dotyczące działania i zachowania programu. Poniżej znajduje się szczegółowy opis poszczególnych opcji.
Ustawienia programu
Opis dostępnych opcji:
4. Parametry wiersza poleceń
Składnia:
FerroCCTV [/nosplash | /nomove | /noresize | /nomenu | /noclose | /compactdb]
Parametry:
bez parametrów
uruchamia FerroCCTV w trybie standardowym
/nosplash
nie wyświetla okna z paskiem postępu podczas uruchamiania
/nomenu
ukrywa menu programu
/noresize
blokuje możliwość zmiany rozmiaru okna programu
/nomove
blokuje możliwość zmiany położenia okna programu
/noclose
blokuje możliwość zamknięcia okna programu (wyłączenia programu)
/compactdb
kompaktuje bazy danych podczas uruchamiania programu. Kompaktowanie polega na usunięciu nieużywanych obszarów pliku bazodanowego.
1. Wymagania programu
- procesor klasy Intel® 1,2 Ghz (zalecany procesor dwurdzeniowy lub lepszy)
- 256 MB pamięci operacyjnej RAM (zalecane 1 GB)
- 50 MB wolnego miejsca na dysku (+ miejsce na nagrania wideo)
- system operacyjny Microsoft® Windows® 2000 / XP / 2003 / Vista / 2008 / Windows 7, Windows 8
- DirectX® 10 (zalecany DirectX® 11 lub nowszy)
- Windows Media Player 10 (zalecany Windows Media Player 11 lub nowszy)
- dowolne urządzenie przechwytujące obraz wideo:
2. Lista sprawdzonych kamer, kart przechwytujących i kart telewizyjnych
Ferro CCTV™ współpracuje z wieloma rodzajami urządzeń przechwytujących. Do monitoringu wideo można wykorzystać
kamery podłączane do portu USB (kamery internetowe), kamery IP wpinane do sieci LAN (kamery sieciowe), bezprzewodowe kamery IP korzystające z sieci WiFi, wielokanałowe karty DVR lub karty telewizyjne.
Niestety nie wszystkie urządzenia dostępne na rynku będą współpracowały z programem Ferro CCTV. Do obsługi kart DVR potrzebne są sterowniki WDM, jednak producenci tego typu kart często nie dostarczają odpowiednich sterowników. W przypadku kamer IP wymagany jest dostęp do klatek wideo w formacie JPEG. Kamery udostępniające obraz tylko poprzez kontrolki ActiveX nie są obsługiwane.
Ferro CCTV™ obsługuje wszystkie typy kamer USB. Aby program "widział" kamerę podłączoną do portu USB, w systemie muszą być
zainstalowane odpowiednie sterowniki.
Komputery stacjonarne wyposażone są przeważnie w dwa lub trzy kontrolery USB. Każdy kontroler USB wyposażony jest w dwa lub
trzy porty (złącza) USB. Ze względu na ograniczoną przepustowość, zaleca się, aby do każdego kontrolera była podłączona tylko
jedna kamera. Podłączenie większej liczby kamer do tego samego kontrolera może powodować zakłócenia w pracy programu. Jeżeli w komputerze brakuje wolnego kontrolera USB, można dokupić dodatkowy kontroler USB na karcie PCI.
Każda kamera USB powinna być podłączona do osobnego kontrolera USB (nie mylić z wejściem/portem USB)
Kabel USB może mieć maksymalną długość do 5 metrów. Jeżeli potrzebne jest dłuższe połączenie, można zastosować aktywny HUB USB. Pozwoli on na przedłużenie połączenia o kolejne 5 metrów. Do podłączenia kamery można zastosować maksymalnie 5 HUBów USB, co pozwoli na umiejscowienie kamery w odległości do 30 metrów od komputera. Jeżeli taka długość kabla nie jest wystarczająca, należy zastosować kamerę IP podłączaną do sieci komputerowej LAN lub do sieci bezprzewodowej WLAN.
Poniżej znajduje się (niepełna) lista sprawdzonych kamer USB.
Lp. | Szukaj | Nazwa | Lp. | Szukaj | Nazwa | 1 |  | Creative Webcam Live! Ultra For Notebook
|
2 |  | Creative Webcam Live!Cam Notebook
| 3 |  | Creative Webcam Live!Cam Notebook Pro
|
4 |  | Creative Webcam Live!Cam Optia
| 5 |  | Creative Webcam Live!Cam Optia Pro
|
6 |  | Creative Webcam Live!Cam Optia AF
| 7 |  | Creative Webcam Live!Cam Video IM
|
8 |  | Creative Webcam Live!Cam Video IM VF0350
| 9 |  | Creative Webcam Live!Cam Video IM Skype Edition
|
10 |  | Creative Webcam Live!Cam Video IM Pro
| 11 |  | Creative Webcam Live!Cam Voice
|
12 |  | Creative Webcam Notebook Pro
| 13 |  | GENIUS Look 1320 V2 1.3 MPix
|
14 |  | GENIUS USB 1.1 Look 317
| 15 |  | GENIUS USB 2.0 Eye 320
|
16 |  | GENIUS USB 2.0 Look 320S
| 17 |  | GENIUS USB Look 313 Media
|
18 |  | GENIUS USB Slim 1320 1,3MP
| 19 |  | GENIUS USB Slim 1322AF 1,3MP
|
20 |  | GENIUS USB Slim 320 Black
| 21 |  | GENIUS USB Slim 322 Media
|
22 |  | Labtec Notebook Cam
| 23 |  | Labtec Webcam
|
24 |  | Labtec Webcam 1200
| 25 |  | Labtec Webcam 2200
|
26 |  | Labtec Webcam 3300
| 27 |  | Labtec Webcam 5500
|
28 |  | Labtec Webcam Plus
| 29 |  | Labtec Webcam Plus SE
|
30 |  | Logitech QuickCam Express
| 31 |  | Logitech QuickCam Express Plus
|
32 |  | Logitech QuickCam Chat
| 33 |  | Logitech QuickCam Messenger
|
34 |  | Logitech QuickCam Connect
| 35 |  | Logitech QuickCam Communicate Deluxe
|
36 |  | Logitech QuickCam Communicate STX
| 37 |  | Logitech QuickCam For Notebooks
|
38 |  | Logitech QuickCam For Notebooks Deluxe
| 39 |  | Logitech QuickCam For Notebooks Pro
|
40 |  | Logitech QuickCam Pro For Notebooks
| 41 |  | Logitech QuickCam Pro 5000
|
42 |  | Logitech QuickCam Pro 9000
| 43 |  | Logitech QuickCam Sphere AF
|
44 |  | Microsoft NX-3000
| 45 |  | Microsoft NX-6000
|
46 |  | Microsoft VX-1000
| 47 |  | Microsoft VX-3000
|
48 |  | Microsoft VX-6000
| 49 |  | Microsoft VX-7000
|
50 |  | |
- wyszukiwanie ceny produktu w Google.pl
- wyszukiwanie podręcznika w formacie PDF
Ferro CCTV™ obsługuje wszystkie typy kamer IP, które udostępniają obraz w formacie JPEG lub MJPEG. Kamery, które wyświetlają obraz w przeglądarce internetowej wyłącznie przy pomocy komponentów ActiveX
i nie udostępniają obrazów (plików) w formacie JPEG lub strumieni MJPEG, nie są obsługiwane.
Kamera musi generować obraz w formacie JPEG lub MJPEG
Kamery mogą być podłączone do sieci LAN, WAN lub Internet za pomocą kabla sieciowego, modemu lub bezprzewodowo (Wi-Fi, WiMAX, GPRS).
Najpopularniejsze kamery stosowane przy monitoringu to: Axis (wszystkie typy), D-Link (DCS-1000(W), DCS-900), Panasonic (BL-C1, BL-C10, BL-C20, BL-C30, KX-HCM10),
Sony (SNC-M1, SNC-M3), Airlink, OvisLink AirLive, Veo Observer IP NetCam.
Zobacz też:Konfiguracja kamery sieciowej w programie Ferro CCTV
Poniżej znajduje się (niepełna) lista kamer IP udostępniających obraz w formacie JPEG lub M-JPEG.
Lp. | Szukaj | Nazwa | Lp. | Szukaj | Nazwa | 1 |  | A-linking Al9603
|
2 |  | A-linking Al9643
| 3 |  | A-linking Al9663
|
4 |  | Airlink101 Aic250
| 5 |  | Avermedia Nc100
|
6 |  | Aviosys Ip Kamera 9000
| 7 |  | Aviosys Ip Kamera 9100
|
8 |  | Axis Camera 205
| 9 |  | Axis Camera 206
|
10 |  | Axis Camera 207
| 11 |  | Axis Camera 210
|
12 |  | Axis Camera 211
| 13 |  | Axis Camera 212
|
14 |  | Axis Camera 213
| 15 |  | Axis Camera 214
|
16 |  | Axis Camera 216
| 17 |  | Axis Camera 221
|
18 |  | Axis Camera 225
| 19 |  | Axis Camera 231
|
20 |  | Axis Camera 232
| 21 |  | Axis Camera 2100
|
22 |  | Axis Camera 2110
| 23 |  | Axis Camera 2120
|
24 |  | Axis Camera 2130
| 25 |  | Axis Camera 2140
|
26 |  | Axis Multi Camera 241Q
| 27 |  | Axis Multi Camera 2400
|
28 |  | Axis Multi Camera 241S
| 29 |  | Axis Video Server
|
30 |  | Canon Network Camera
| 31 |  | Convovision V600
|
32 |  | Creative Britecam
| 33 |  | Creative Live! Wireless
|
34 |  | D-link Dcs-900W
| 35 |  | D-link Dcs-1000
|
36 |  | D-link Dcs-2000
| 37 |  | D-link Dcs-2100
|
38 |  | D-link Dcs-5300 High Quality
| 39 |  | D-link Dcs-5300 Low Quality
|
40 |  | D-link Dcs-5300 Medium Quality
| 41 |  | D-link Dcs-6620
|
42 |  | D-link Dcs-900
| 43 |  | D-link Internet Camera
|
44 |  | DigiLan TV7204
| 45 |  | Edimax IC-1500
|
46 |  | Edimax IC-1500Wg
| 47 |  | Elmo 200
|
48 |  | Elmo 400
| 49 |  | Eltis Et-1001 Ip Camera
|
50 |  | Flexwatch Network Camera
| 51 |  | Gadspot Gs1000
|
52 |  | Gadspot Gs1200
| 53 |  | Gadspot Gs1600
|
54 |  | Gadspot Gs800
| 55 |  | Gadspot Gs9603
|
56 |  | Gadspot Gs9684
| 57 |  | Genius Ipcam Secure 300
|
58 |  | Grand Ip Camera Ii
| 59 |  | Grand Ip Video Server
|
60 |  | Grandtec Ip Camera
| 61 |  | Hawking Nc1000
|
62 |  | Hawking Nc1200
| 63 |  | Hawking Nc1600
|
64 |  | Hawking Nc200
| 65 |  | Hawking Nc300
|
66 |  | Hawking Nc800
| 67 |  | Hawking Nc9603
|
68 |  | Hawking Nc9684
| 69 |  | Hunt Lan Camera
|
70 |  | I-Catcher ICC
| 71 |  | I-Catcher ICS
|
72 |  | I-Catcher ICV
| 73 |  | I-watcher Ic
|
74 |  | Intellinet 550710
| 75 |  | Iqeye300 Series
|
76 |  | Iqeye501 Series
| 77 |  | Iqeye600 Series
|
78 |  | Jvc Network Camera
| 79 |  | Kingwave Kw3715
|
80 |  | Kingwave Kw3716
| 81 |  | Kw3701 Cmos Wired
|
82 |  | Kw3702 Cmos Wireless
| 83 |  | Kw3715 Ccd Wired
|
84 |  | Kw3716 Ccd Wireless
| 85 |  | Kw3720 1 Port Video Server
|
86 |  | Kw3730 Dual Mode Network Camera
| 87 |  | Lenovo 1001 Ip Camera
|
88 |  | Levelone Fcs-1010
| 89 |  | Levelone Wcs-2060
|
90 |  | Levo Et-1001 Ip Camera
| 91 |  | Lindy Ip Netcam
|
92 |  | Link Server Cas 200
| 93 |  | Link Server Cas 501
|
94 |  | Linksys WVC200
| 95 |  | Linksys WVC-54
|
96 |  | Lumenera 11059
| 97 |  | Lumenera Le175
|
98 |  | Lumenera Le275
| 99 |  | Mobi Internet Camera
|
100 |  | Mobi Mobicam
| 101 |  | Mobotix Network Camera
|
102 |  | Orite Ip-cam
| 103 |  | Orite Pt-300
|
104 |  | Panasonic Bb-hcm 311
| 105 |  | Panasonic Bb-hcm 331
|
106 |  | Panasonic Bb-hcm 371
| 107 |  | Panasonic Bb-hcm 381
|
108 |  | Panasonic Bl C10
| 109 |  | Panasonic Bl C20
|
110 |  | Panasonic BL-C30A
| 111 |  | Panasonic Ddn-cam1
|
112 |  | Panasonic Kx-hcm230
| 113 |  | Panasonic Kx-hcm270
|
114 |  | Panasonic Kx-hcm280
| 115 |  | Panasonic Network Camera
|
116 |  | Panasonic Wv-nm100
| 117 |  | Panasonic Wv-np240
|
118 |  | Panasonic Wv-np244
| 119 |  | Panasonic Wv-np472
|
120 |  | Pheenet 210ir
| 121 |  | Pheenet 310pt
|
122 |  | Pixord Video Server
| 123 |  | Planet Ica 100
|
124 |  | Planet Ica 110
| 125 |  | Planet Ica 300
|
126 |  | Planet Ica 500
| 127 |  | Planet Ivs 100
|
128 |  | Planet Video Server
| 129 |  | Sitecom Ln-400
|
130 |  | Sitecom Ln-401
| 131 |  | Soho Internet Camera
|
132 |  | Solwise SEC-MJCAS-210IR
| 133 |  | Sony Network Camera
|
134 |  | Sony Snc-c10
| 135 |  | Sony Snc-c10 C11
|
136 |  | Sony Snc-df40
| 137 |  | Sony Snc-m1
|
138 |  | Sony Snc-m3
| 139 |  | Sony Snc-p1
|
140 |  | Sony Snc-p5
| 141 |  | Sony Snc-rz25n
|
142 |  | Sony Snc-rz30n
| 143 |  | Sony Snc-z20n
|
144 |  | Sparklan Cas-861
| 145 |  | Stardot Express 6 Server
|
146 |  | Stardot Netcam
| 147 |  | Sweex Ip Network Camera
|
148 |  | Toshiba Ik-wb01a
| 149 |  | Toshiba Ik-wb02a
|
150 |  | Toshiba Ik-wb11a
| 151 |  | Toshiba Ik-wb15a
|
152 |  | Toshiba Ik-wb21a
| 153 |  | Toshiba Ik-wr01a
|
154 |  | Toshiba Network Camera
| 155 |  | Trendnet Tv-ip100
|
156 |  | Trendnet Tv-ip110/W
| 157 |  | Trendnet Tv-ip200
|
158 |  | Trendnet Tv-ip201
| 159 |  | Trendnet Tv-ip301/W
|
160 |  | Trendnet Tv-ip400/W
| 161 |  | Trendnet Vip-10
|
162 |  | Trust Nw-7100
| 163 |  | Vcenter Nc 1000
|
164 |  | Vivotek 2000 Series
| 165 |  | Vivotek 3000 Series
|
166 |  | Vivotek 6000 Series
| 167 |  | Vivotek Video Server
|
168 |  | WLAN RobotCam Camera
| 169 |  | Xannet Xipcam-1001 Ip Camera
|
170 |  | |
- wyszukiwanie ceny produktu w Google.pl
- wyszukiwanie podręcznika w formacie PDF
Karty DVR (przechwytujące) |
Wielokanałowe karty przechwytujące (DVR) pozwalają na podłączenie do komputera kilku (kilkunastu) przemysłowych kamer wideo.
Ferro CCTV™ obsługuje wszystkie karty DVR, do których dostępne są standardowe sterowniki WDM.
Jeżeli producent karty nie dostarcza wraz ze sprzętem odpowiednich sterowników, program Ferro CCTV "nie zobaczy" takiej karty.
Karty bez sterowników WDM mogą być używane tylko z programem dostarczonym przez producenta danego urządzenia
W przypadku kart zbudowanych w oparciu o popularne układy Brooktree/Conexant Fusion BT8XX (Bt848, Bt849, Bt878, Bt879),
często można zastosować uniwersalne sterowniki WDM Video Capture Driver for Bt848 / Bt849 / Bt878 & Bt879 Chipsets.
Do kart wykorzystujących chipset Techwell TW68xx (Tw6800, Tw6801, Tw6802, Tw6805), można natomiast stosować uniwersalne sterowniki Techwell DVR Video Capture Driver.
Każda karta DVR posiada jeden lub więcej układów przechwytujących obraz. Przeważnie takie układy (chipy) pozwala na przechwytywanie
obrazu z prędkością ok. 30 klatek/sek. Producenci kart DVR, aby obniżyć koszty, montują do jednego układu przechwytującego kilka
wejść (gniazd). Pozwala to na równoczesne przechwytywanie z kilku kamer (przeważnie z dwóch lub z czterech),
ale odbywa się to kosztem zmniejszeniem płynności obrazu. Przykładowo: 4-kanałowa karta DVR zbudowana w oparciu o jeden układ
zdolny przechwycić 30 klatek/sek., umożliwia teoretycznie na rejestrowanie obrazu z szybkością ok. 7 klatek/sek. na każdy kanał (kamerę).
W im więcej układów przechwytujących wyposażona jest karta DVR, tym większy uzyskamy FPS, a co za tym idzie, bardziej płynny obraz.
Większość tanich kart DVR, działających w oparciu o sterowniki uniwersalne pozwala w praktyce na rejestrowanie obrazu z maksymalną szybkością 1 kl./s na każdy kanał (kamerę)
Poniżej znajduje się (niepełna) lista wielokanałowych kart przechwytujących dostarczanych ze sterownikami WDM.
Lp. | Szukaj | Nazwa | Lp. | Szukaj | Nazwa | 1 |  | PV-149 - 4 Port Video Capture Card (120FPS)
|
2 |  | PV-153 - 4 Port Video, 4 Port Audio Capture Card (120FPS)
| 3 |  | PV-183 - 8 Port Video, 8 Port Audio Capture Card (240FPS)
|
4 |  | PV-981 - 4 Port Video Capture Card (120FPS)
| 5 |  | Euresys Picolo
|
6 |  | Euresys Picolo Junior 4
| 7 |  | Euresys Picolo Pro 2
|
8 |  | Euresys Picolo Pro 3
| 9 |  | Euresys Picolo Tymo
|
10 |  | Euresys Picolo Tetra
| 11 |  | Euresys Picolo Alert
|
12 |  | Euresys Picolo Diligent
| 13 |  | Euresys Picolo Diligent Plus
|
14 |  | ViewCast Osprey PCI Cards
| 15 |  | DVR Techwell AJ314
|
16 |  | DVR Techwell AJ316
| 17 |  | DVR Techwell AJ416
|
18 |  | DVR ES-404Ti
| 19 |  | DVR TV-10104
|
20 |  | DVR TV-10416
| 21 |  | DVR TV-404A
|
22 |  | DVR TV-808R
| 23 |  | PICO2000 DVR Card
|
24 |  | PICO 2000 LW-104 DVR Card
|
- wyszukiwanie ceny produktu w Google.pl
- wyszukiwanie podręcznika w formacie PDF
Karty TV są przeważnie używane do wyświetlania programów telewizyjnych na ekranie monitora. Urządzenia te są zbudowane, podobnie jak karty DVR, w oparciu o układ przechwytujący.
(Zawierają dodatkowo tuner telewizyjny, dzięki któremu możliwy jest odbiór sygnału stacji telewizyjnych, ale z punktu widzenia monitoringu wideo nie jest to istotne.)
Przeważnie każda karta telewizyjna wyposażona jest w dwa złącza (gniazda) wideo. W większości wypadków są to złącza typu
Composite i
S-Video. Do każdego z nich, przy pomocy odpowiednich przewodów, można podłączyć jedną kamerę wideo.
Ponieważ karty TV wyposażone są tylko w jeden układ wideo, przechwytujący obraz z prędkością 30 kl./s, możliwa jest rejestracja obrazu z dwóch kamer z częstotliwością ok. 15 klatek/sek. W praktyce szybkość przechwytywania może być jednak dużo niższa (ok. 1-2 kl./s).
Ferro CCTV™ współpracuje praktycznie z wszystkimi kartami telewizyjnymi dostępnymi na rynku.
Poniżej znajduje się (niepełna) lista kart telewizyjnych, które można wykorzystać do przechwytywania obrazu z kamer.
Lp. | Szukaj | Nazwa | Lp. | Szukaj | Nazwa | 1 |  | 3DeMON TV/FM/Capture
|
2 |  | AIMS VideoHighway Xtreme 98
| 3 |  | Aims Xtreme98
|
4 |  | Apac ViewComp
| 5 |  | Arowana Power TV
|
6 |  | ART TV
| 7 |  | Askey CPH-033
|
8 |  | Askey CPH-050
| 9 |  | Askey TVCapture
|
10 |  | ATI-TV Wonder
| 11 |  | ATI TVWonder VE
|
12 |  | AverMedia TVPhone
| 13 |  | AverMedia TVPhone2
|
14 |  | AverMedia TVPhone95
| 15 |  | AverMedia TVPhone98
|
16 |  | AverMedia TVPhone 98/VCR
| 17 |  | AverMedia TVCapture95
|
18 |  | AverMedia TVCapture98
| 19 |  | AverMedia TVCapture 95/98
|
20 |  | AVerMedia TVCapture98 VCR
| 21 |  | AverMedia TVCapture98 LG
|
22 |  | AverMedia TVStudio
| 23 |  | BestBuy EasyTV
|
24 |  | Boeder TV Card
| 25 |  | Chronos Video Shuttle II
|
26 |  | Chronos Video Shuttle II FM
| 27 |  | Dart TV Live
|
28 |  | Dynalink TV-FM
| 29 |  | FastCom TV
|
30 |  | ForteMedia PV-951
| 31 |  | FlyVideo 98 FM
|
32 |  | FlyVideo 2000S
| 33 |  | FlyVideo II
|
34 |  | Genius Wonder ProII
| 35 |  | Genius Wonder ProII V2/FM
|
36 |  | Grandmars PV951
| 37 |  | Guillemot MaxiTV PCI2
|
38 |  | Guillemot MaxiTV Video 3
| 39 |  | Hauppauge 848/878
|
40 |  | Hauppauge WinTV Radio
| 41 |  | Hauppauge WinTV Theatre
|
42 |  | ImageWorld ConferenceTV
| 43 |  | Inter Vision IV-560
|
44 |  | KNC ONE TVstation Pro
| 45 |  | Kworld
|
46 |  | Leadtek WinFast 2000
| 47 |  | Leadtek WinView 601 TV/FM
|
48 |  | Lenco MXR 9577
| 49 |  | Mach TV
|
50 |  | MACH TV2
| 51 |  | Magic TView (BestBuy) CPH061
|
52 |  | MagicXpress
| 53 |  | MediaForte TV/Radio
|
54 |  | MiroVIDEO PCTVRave
| 55 |  | MiroVIDEO PCTVpro
|
56 |  | Pace TV
| 57 |  | Pinnacle Studio PCTV II
|
58 |  | PixelView
| 59 |  | PixelView SM
|
60 |  | PixelView SM-2/PlayTV
| 61 |  | PixelView SM OEM
|
62 |  | PixelView TVPak
| 63 |  | PixelView PlayTV Pak
|
64 |  | PixelView PlayTV Pro
| 65 |  | PixelView PlayTV Pro BT878+ W/FM
|
66 |  | PixelView PV-BT878P+ W/FM + NICAM
| 67 |  | PixelView PV-BT878P+ W/FM SM
|
68 |  | PixelView PV-BT878P+ W/FM SM Box
| 69 |  | PowerColor MTV878
|
70 |  | Provideo PV-951TF
| 71 |  | PTV Personal TV Card
|
72 |  | SKY
| 73 |  | STB TV PCI
|
74 |  | Tekram M205
| 75 |  | TerraTec TerraTV Radio+
|
76 |  | TerraTec TerraTValue
| 77 |  | TitanMedia SuperVision
|
78 |  | TTT CPH053
| 79 |  | TV Capturer
|
80 |  | TVLink
| 81 |  | TV Vision PV-951
|
82 |  | TV Vision PV-951T
| 83 |  | TViewer
|
84 |  | Typhoon TView
| 85 |  | Typhoon TV Tuner
|
86 |  | Zoltrix Genie TV
| 87 |  | Zoltrix TV Max
|
88 |  | Zoltrix TV Max II
|
- wyszukiwanie ceny produktu w Google.pl
- wyszukiwanie podręcznika w formacie PDF
3. Pomoc techniczna
W przypadku zgłaszania problemów technicznych prosimy skorzystać z formularza kontaktowego działu pomocy technicznej wbudowanego w program (Menu programu | Zgłoszenie pomocy technicznej).
Do wiadomości wysyłanej z programu dołączany jest raport na temat składników komputera, który jest nam niezbędny do udzielenia Państwu pomocy.
Kontakt z firmą Ferro Software: www.ferro.com.pl/kontakt.html |
 |
|